Дигиталната иновация против измамите със зехтин
Маслиновото масло екстра върджин е основен таргет за хранителните измамници. Благодарение на иновативен дигитален метод, обаче, това няма да продължи дълго. Нов, финансиран проект на ЕС за научни изследвания и иновации - S3FOOD, ще използва ДНК анализ и блокчейн технология, за да генерира устойчив на измама генетичен баркод, който да се приложи към всяка бутилка зехтин.
Новият проект предвижда ползи както за потребителите, които безпроблемно ще могат да проверяват автентичността на закупения продукт, така и за производителите, чиято продукция няма да бъде подбивана от по-евтини имитации.
Дигиталният модел ще допринесе и за подобряване на устойчивостта в маслинопроизводството. След като автентичното маслиново масло екстра върджин получи признанието, което заслужава, производителите ще имат още по-голям стимул да защитават биоразнообразието на различните сортове маслинови дървета.
По проекта работят висококвалифицирани специалисти в ИТ и биотехнологиите от двете компании BioCoS и InTTrust.
„Високият риск от измами в производството на зехтин, до голяма степен се дължи на факта, че в дистрибуцията на маслото се използват различни фирми, което прави проследяването и контрола на качеството изключително трудно. Отделно, икономическите последици са потресаващи: скорошно проучване установи, че стойността на премиум зехтин може да бъде намалена с 50% чрез измама.“
- Стелиос Архондакис, Главен изпълнителен директор на BioCoS
Измамата в EVOO индустрията има много форми. През 2019 г. Европол конфискува 150 тона слънчогледово масло, за което на етикета се твърди, че е зехтин. Друг случай включва 47 търговци, които продават маслиново масло с фалшив етикет „Protected Geographical Location (PGI)“.
ДНК проследяване: от полето до бутилката
Решението на BioCoS е създаването на ДНК профили на специфичните сортове маслини, които се използват в производството на зехтин. Интелигентна платформа ще генерира тези профили, за да валидира автентичността на маслото. Тази информация, заедно с други качествени характеристики (местоположението на маслинова горичка, произведеното количество зехтин) ще бъде интегрирана в блокчейн система и ще бъде достъпна за потребителите чрез QR код, отпечатан на бутилката.
„Блокчейн технологията вече се използва широко в сектора на маслинопроизводството за проследяване на всеки партиден номер от производителя до потребителя. Недостатъкът на този метод е, че той гарантира само проследимостта на бутилката, а не нейното съдържание. ДНК-блокчейн технологията вече ще позволи проследяването на съдържанието на маслото и ще може да открие всякакъв вид смесване на зехтин с други сортове или други видове растително масла. Така, например, ако добавите 3-5% зехтин от гръцки сорт към италиански продукт, ще може да се проследи чрез ДНК анализ. Това осигурява пълна прозрачност“, казва Архондакис.
Освен очевидните ползи за безопасността на храните и опазване имиджа на търговските марки, ДНК данните ще могат да се използват за създаване на геогенетична карта на фермите за маслини, произвеждащи зехтин. Архондакис вярва, че тази иновация може да се превърне в основен ресурс за подобряване на устойчивостта в отглеждането на маслини и борбата с климатичните промени.
Проектът S3FOOD включва над 75 малки и средни компании и е фокусиран към осъществяването на дигитална модернизация на цялата европейска хранителна индустрия. Подобни иновации вече се срещат в производството на сирене и дистрибутирането на консервирана риба тон.